Adra | Nadace Adra | Dobrovolnictví | PRVák | BangBaby | eDonation | 365+ aneb mince denně

  Pomáhejte každý den!

  Facebook skupina ADRA CZ

 

Dárcovství přes internet

 www.edonation.cz

 

 

 

 

ADRA news s Janem Bártou   *   Mapa serveru   *   Napište nám   *   English

Ze zápisků koordinátora projektu pomoci zdravotnickému středisku v Itibo v Keni Aleše Bárty

Dne 28. února skončili po pěti týdnech svoji dobrovolnickou činnost studenti medicíny s dvěma lékařkami a odletěli domů. Všichni byli prací pro místní obyvatele nadšeni. Děvčata při loučení v Itibo a i pak na letišti plakala...

Stavba lůžkové části zdravotnického střediska probíhá víc než dobře. Máme však trvalé problémy s vodou. Je jí nedostatek pro výstavbu i provoz nemocnice. Vyřešili jsme to "nákupem" vody. Místní ženy nám celý den nosí vodu ze vzdáleného potoka v kbelících na hlavě. Za donášku jedné plné nádoby (cca 25 litrů) dostanou 10 šilinků. Je to podpora místním lidem a naše stavba může zdárně pokračovat. Už od tohoto pondělka děláme krovy na střeše.

Měli jsme na dva dny návštěvu z organizace Fair Trade. Náš projekt se jim moc líbil a byli zrovna u zajímavých případů - porody, šití úrazu, urgentní převoz velmi špatného pacienta na infůzi do nemocnice a další, včetně chirurgické resekce kořenů zubů na zubní ambulanci. Podle jejich vyjádření, byli rádi, že viděli na vlastní oči, jak je důležitá pomoc lidem v této oblasti.
Navštívili nás rovněž tři zástupci polského parlamentu - dva z nich byli lékaři, gynekolog a radiolog. Z projektu byli nadšeni. Cílem jejich cesty bylo, zmapovat dva až tři projekty v Keni, podle kterých by uskutečnili svůj nový projekt. Na konci návštěvy mě překvapivě požádali, abych po příjezdu do ČR navrhnul vedení ADRA možnost jejich finanční podpory našemu projektu. Jejich zájem o naší práci mě samozřejmě potěšil.

Měli jsme také návštěvu z úřadu Healt Public Officer v Nyamira distriktu. Do funkce šéfa nastoupil nový doktor a moc se mu nelíbilo, že v našem středisku pracují studenti a čeští doktoři. Pozvali jsme ho k nám na návštěvu a děly se divy. Pan doktor viděl práci a pracovní zapálení všech na ambulanci, zubní ambulanci i v porodnici. Po vykonání prohlídky celého zařízení už nebyl žádný problém a ještě jsem od něj získal oficiální potvrzení o vzájemné spolupráci a podpoře projektu z jejich strany. Druhý doktor, který svého šéfa doprovázel, si hned druhý den po návštěvě přijel k nám spravit zuby. Tvrdil, že takové úrovně dosahují jen zubní ambulance v Nairobi.


Dnes přiletěl kamarád P. Kubášek, který zde byl několikrát a pomáhal mi. Přiletěla s ním také Jiřinka, vrchní sestra z kardiologického oddělení pardubické nemocnice. Pomáhají mi na ambulanci a také na stavbě. Přivezli pro mne nový laptop. Ten starý mi tady před nedávnem shořel. Konečně jsem na na příjmu.
Rozhovor s medikem Tomášem Dědičem z 1.LF UK můžte sledovat na http://adra.mojetelevize.cz/obsah/nejnovejsi/kena/

 

 

OS ADRA > CZ > Press centrum > Tiskové zprávy > Seznam zpráv > Ze zápisků koordinátora projektu pomoci zdravotnickému středisku v Itibo v Keni Aleše Bárty