U nás doma v kohoutku, máme prima pochoutku. Pijeme ji ze džbánu, z večera i po ránu.

Víte, co to je? 

VODA


 

Nezávadnou pitnou vodu si může většina z nás natočit kdykoliv a může ji pít v jakémkoli množství. Není tomu tak ale všude na světě.

Více než 660 milionů lidí nemá přístup k nezávadné pitné vodě. Asi 2,4 miliardy lidí nemá možnost chodit ani na tu nejjednodušší toaletu. 

Kvůli těmto skutečnostem naprosto zbytečně umírají lidé – hlavně děti. Na onemocnění způsobená pitím závadné vody a špatnými hygienickými podmínkami zemře každý den 4 500 dětí mladších pěti let!

ADRA to ví – a snaží se pomáhat tam, kde je potřeba. Právě proto podporujeme i tyto projekty:

  • Kambodža, Etiopie – pomáháme stavět LATRÍNY a instalujeme vodní FILTRY
  • Moldavsko – instalujeme vodní FILTRY a ČISTIČKY ODPADNÍCH VOD
  • Nepál – obnovujeme ZAVLAŽOVACÍ ZAŘIZENÍ

 

Proč latríny?

Mít záchod je důležitější, než si většina lidí uvědomuje. Výkaly zanechané v přírodě usychají a vzduchem se roznášejí do půdy, vody i do nedalekých studní. Odtud se škodlivé látky dostanou k lidem přímo na talíř a pak i do těla. Tím mohou způsobit průjmová onemocnění. Na ta pak umírají ti nejmenší – děti do pěti let věku. Říká se, že každý rok tak v důsledku špatné hygieny a sanitace zemřou v rozvojových zemích více než 2 miliony lidí.

Nemoc = žádná práce pro dospělé = práce pro děti = žádné nebo špatné vzdělání pro děti

Když jsou dospělí nemocní, nemohou pracovat. Vydělávat jsou tak často nuceny i děti. Ty pak nemohou chodit do školy. V budoucnu jim nedostatek vzdělání zabrání najít si dobře placenou kvalifikovanou práci. Kolečko chudoby se tak nemůže zastavit…

Nebezpečná cesta na záchod…

Možná to zní neuvěřitelně, ale pravdou je, ženeexistence latríny může zapříčinit i četná napadení mladých dívek. V některých zemích (například v Afghánistánu) ženy chodí vykonávat potřebu hlavně večer. Zcela logicky – právě tehdy na ně nikdo nevidí. Toho však mohou využít divoká zvířata nebo také zlí lidé…

Obyčejný záchod může tedy snížit úmrtnost dětí, zlepšit zdraví žen a obohatit rodinný rozpočet!


Proč vodní filtry a čističky?

Příklad Moldavska: 

Moldavsko má nezáviděníhodné prvenství – v této zemi umírá největší počet malých dětí na následky průjmových onemocnění. Proč? Důvod je zpravidla všude stejný – závadná VODA.

Dostat se k nezávadné pitné vodě je v Moldavsku stále obtížné. To platí především pro venkovské oblasti. Ve většině vesnic není zavedený vodovod, takže lidé jsou nuceni čerpat vodu ze studen. Ty jsou ale často znečištěné pesticidy a hnojivy. Tyto látky se v minulých dobách hojně využívaly a v půdě jsou tak bohužel stále přítomné. Do studen také zatékají nečistoty z latrín a jímek. Většina domů na vsích nemá splachovací záchod ani kanalizaci.

ADRA se proto rozhodla Moldavanům pomoci – na jihu Moldavska vybavujeme 10 mateřských škol vodními filtry a čističkami. Ty by měly zaručit dětem a učitelům nezávadnou vodu. Školkám chceme také postavit malé čističky odpadních vod. Tato zařízení by měla upravit odpadovou vodu na takovou kvalitu, aby ji šlo neškodně vypustit do půdy nebo řek. 

Tam, kde instalujeme vodní filtry a čističky odpadních vod, probíhají zároveň semináře o inkluzivním vzdělávání. ADRA tak zvládne dva problémy jednou ranou!


Proč zavlažovací zařízení?

Příklad Nepálu:

V zemětřesením postiženém Nepálu rekonstruujeme zavlažovací systémy. Důvod?

70 % lidí se v Nepálu živí zemědělstvím – při zemětřesení byla velká část zavlažovacích kanálů poškozena – zavlažování zvyšuje výnosnost zemědělské produkce o 30 – 50 %.  Co to znamená?

Zajištění zavlažování a dostatečné zemědělské produkce v katastrofou zasažených oblastech je velmi důležité pro obnovu možností obživy místních lidí. V našem projektu budou na rekonstrukcích pracovat místní lidé – hlavně ti, kteří byli zemětřesením nejvíc postiženi. A co toto znamená?

ADRA dá lidem dočasnou práci a zároveň přispěje k rekonstrukci země po velké přírodní katastrofě!


 

Podpořte programy týkající se VODY! Mají své opodstatnění!!

 

 Děkujeme, že pomáháte s námi!