Zápisky našeho dobrovolníka Kuby: Bojuju s osaměním
ADRA Česká republika

JSME TU S VÁMI PRO DRUHÉ

Dobrovolnické
centrum

Brno
Main banner

Dobrovolnictví > Brno

Informace z centra:

DC ADRA Brno, hlavní kancelář

Cejl 37/62

Brno 602 00


Pracoviště a charitativní obchůdek Vyškov

Žižkova 537/15, 682 01 Vyškov

Otevírací doba obchůdku:

pondělí až středa: 9.00 až 16.00

čtvrtek: 9.00 až 17.00

pátek: 9.00 až 14.00


Bankovní spojení:

ČSOB, a.s., Praha

č. účtu veřejné sbírky: 808777808/0300, variabilní symbol  290

Program Mince denně

Více info o financování DC Brno


 

Zápisky našeho dobrovolníka Kuby: Bojuju s osaměním

28.2.2019

Minulý rok sem navštívil skupinu seniorů v domově Dvorska. Tam sem jim předčítal ze Starých pověstí českých a zpíval lidovky. 🤓♥️ Skoro mi puklo srdce, když sem viděl, jak moc jsou vděční za tak málo. Na konci roku sem si proto dal předsevzetí, že zkusím být v této oblasti aktivnější (a daří se mi to lépe než třeba čtení knížek).

A Vás bych chtěl skrze několik dalších příspěvků seznámit s procesem, jak se lze stát dobrovolníkem a jak samotné dobrovolničení probíhá.👂🧠

V prosinci sem za tímto účelem kontaktoval Mgr. Kateřinu Havránkovou, PhD, které vede Dobrovolnické centrum ADRA Brno. V něm se zaměřují na pomoc lidem v nouzi. A jelikož nouze západního světa zásadně nespočívá v hladomorech a jiných katastrofách, zaměřují se zde na nouze jiné (ne však méně palčivé!). Jsou jimi nemoc a osamělost. 😔 Že jde o opravdu vážnou věc potvrzuje např. skutečnost, že Velká Británie má již rok ministryni pro osamělost. Se stárnutím populace přibývá osamělých seniorů a situace se bude pravděpodobně horšit.

Během našeho setkání jsme mluvili o mé motivaci k dobrovolničení, o mých představách a možnostech. Může být kluk na vozíku někomu užitečný? Ukázalo se, že ano a že ne málo. A PŘITOM STAČÍ TŘEBA HODINA TÝDNĚ. A tady se musím přiznat, že i já umím volnej čas zahodit flákáním. 🤪

Už samotný zájem dobrovolníka o klienta dodává osamělým lidem smysl života, sebevědomí a někdy zlepšuje i zdravotní stav (historku o pánovi, který se kvůli mladé dobrovolnici po dlouhé době postavil z postele si ale nechám na jindy! 😃💪🏻).

Paní vedoucí mi v krátkosti představila pojem dobrovolnictví a pozvala mě na první školení. O něm ale až příště!

– Jakub Strouhal (Jsem neomezenej)Kategorie: Brno