Velké příležitosti, jak pomoci ostatním, přicházejí zřídka, ale ty malé nás obklopují každý den. Jedna taková příležitost se v Příbrami objevila 11. března 2016 v podobě otevření Dobrovolnického centra Adra v ulici Čs. Armády. Koordinátoři humanitární organizace Adra, spolu s plnou místností studentů příbramského Gymnázia pod Svatou Horou, nabídli svoji pomocnou ruku těm, co to potřebují.

O dobrovolnictví se mluví, píše, ale co skutečně představuje? „Narodila jsem se do skvělé rodiny. Proto bych ráda pomohla dětem, které takovou kliku neměly, a tím jim předala alespoň trošku toho štěstí,“ odpověděla při slavnostním otevření centra studentka příbramského gymnázia na otázku, proč se přihlásila jako dobrovolník, který ve svém volném čase a zadarmo pomáhá ostatním.

Výše uvedené vyjádření studentky hovoří za vše. Ne každé dítě má to štěstí, že se narodí do rodiny, kde vše funguje tak jak má. Právě pro takové děti zahájila Adra, ve spolupráci s Oddělením sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu Příbram, program pod názvem Kamarád hledá kamaráda. Jeho cílem je navázání přátelského vztahu mezi dobrovolníkem a dítětem. „Hlavním úkolem dobrovolníků bude pod vedením odborníků zpříjemnit a smysluplně naplnit volný čas dětí. Budou si s nimi povídat, předčítat knihy, pomáhat jim s učením do školy, nebo je doprovázet na procházky,“ přiblížila činnost Marcela Puškárová, koordinátorka projektu Kamarád hledá kamaráda.

„Důvodů, proč se lidé stávají dobrovolníky, je velké množství. V každém případě je ale důležité, aby jejich činnost probíhala pod záštitou organizace, která dobrovolníkům poskytne potřebné zázemí. A to Adra splňuje,“ uvedla k otevření Dobrovolnického centra místostarostka města Příbrami Alena Ženíšková s tím, že pomáhající si za to, že dávají část svého času, energie a schopností ve prospěch potřebných, zaslouží velké poděkování. „Především si vážím dobrovolníků z řad studentů, kterým není osud dětí lhostejný,“ dodala místostarostka.