eDonation
ADRA Česká republika

JSME TU S VÁMI PRO DRUHÉ

eDonation
Main banner

Dary

Podpora vzdělávání dětí syrských uprchlíků v Libanonu

Lokalita: Libanon

Od začátku občanské války v Sýrii zemi opustily čtyři miliony lidí. Více než milion z nich odešel do sousedního Libanonu, malé země o velikosti Středočeského kraje, kde je nyní každý čtvrtý obyvatel uprchlíkem ze Sýrie. Jelikož v Libanonu nejsou uprchlické tábory, žije většina uprchlíků v přeplněných bytech, kde několik rodin sdílí jednu místnost, nebo v rozestavěných budovách bez oken, někdy i zdí.

Situace nejvíce doléhá na děti uprchlíků, kterých je v zemi více než 300 tisíc. To je více než, kolik je zapsaných dětí v libanonských státních školách. Na to, aby posílaly své děti do soukromých škol, rodiny nemají prostředky. Většina syrských dětí tak zůstává bez vzdělání a pomáhají svým rodinám s obstaráváním živobytí. Chodí žebrat, prodávají na ulicích nebo pracují na stavbách.

Ačkoli počet syrských dětí v libanonských státních školách roste, situace není jednoduchá. Osnovy se liší od těch syrských a řada dětí nechodila několik let do školy nebo jen sporadicky, protože se rodiny vlivem války musely několikrát stěhovat.

ADRA proto v roce 2014 založila školu, kde se děti syrských uprchlíků můžou zdarma vzdělávat a připravují se na zápis do státních škol. Centrum se tak snaží překlenout rozdílné osnovy v Libanonu a Sýrii, poskytuje speciální pomoc dětem, které nechodily delší dobu do školy, a těm s psychickými problémy poskytuje odbornou pomoc. Po jednom roce v centru se je většina dětí schopna zapojit do výuky ve státních školách.

Pomozte spolu s námi, aby děti uprchlíků mohly chodit do školy a měly šanci v životě uspět.


Dary