ADRA Česká republika

JSME TU S VÁMI PRO DRUHÉ

eDonation
Main banner

NULL

eDonation

Podpora vzdělávání dětí ve slumovém centru Čalantika

Lokalita: Bangladéš

Bangladéšské děti z chudinských čtvrtí (slumů) musejí od útlého věku plnit povinnosti dospělých: vykonávají pomocné práce v textilkách, žebrají, starají se o domácnost a mladší sourozence, zatímco rodiče pracují. Většina nechodí do školy, neumějí číst ani psát, jejich rodiny žijí v extrémní chudobě a vzdělání je pro ně nedostupným snem. Přitom je to jediná šance, jak mohou prožít dětství, jaké si zaslouží a jednoho dne vykročit za hranice slumu, najít uplatnění a práci, která uživí je a jejich rodiny.

Čalantika je název chudinského slumu v bangladéšské metropoli Dháce a také centra pro vzdělání a volný čas, které poskytuje základní vzdělání místním dětem a podporuje je v tom, aby mohly začít chodit do běžné školy a své vzdělání úspěšně dokončit. Centrum vzdělává také jejich rodiče, usiluje o zlepšení životních i pracovních podmínek a je oporou celé místní komunitě.

Pro české děti je škola často otrava.

Pro děti ve slumu Čalantika je to nedostupný sen.

Klíč k jejich vzdělání držíme v ruce.

DARUJTE JIM BUDOUCNOST!


Položky v této lokalitě

Učebnice a pomůcky pro 1 školáka na 4 měsíce

Nedostatek školních pomůcek a učebnic komplikuje v Bangladéši výuku. Děti si musí často psát poznámky z několika předmětů do jednoho sešitu, navzájem si půjčují učebnice, tužky a další školní pomůcky. Navíc se, kvůli chybějícím školním potřebám a učebnicím, nemohou často ani učit doma. Váš dar zajistí jednomu školákovi potřebné učebnice, sešity do všech předmětů, dostatek tužek, pastelek, pravítko a gumu na 4 měsíce výuky.

Cena 190 CZK
Počet kusů  

Výživné jídlo pro 1 dítě na měsíc

Děti ze slumu Čalantika chodí do školy často hladové a jídlo, které dostanou v centru, bývá jejich jediným hlavním jídlem. Váš příspěvek zajistí jednomu školákovi každý den výživný teplý oběd a svačinu na celý měsíc. K obědu je nejčastěji polévka z červené čočky, rýže a zeleninové kari s vejcem nebo kouskem masa, ke svačině ovoce a pečivo. Částka 11 Kč pro nás v ČR znamená jen pár drobných, v Bangladéši však denně pomůže jednomu dítěti z Čalantiky, aby nehladovělo a dobře prospívalo.

Cena 250 CZK
Počet kusů  

Balíček hygienických potřeb pro 1 dítě

Součástí vzdělávání, které se dětem ve slumovém centru dostává, je i osvěta v oblasti hygienických návyků. Děti se učí čistit si zuby, mýt si ruce mýdlem, česat se a přicházet do školy čisté a upravené. Nákupem balíčku zajistíte jednomu školákovi základní potřeby pro provádění každodenní hygieny doma. Balíček obsahuje zubní kartáček s pastou, tělové mýdlo a mýdlo na praní, hřeben, krém na pokožku a kokosový olej na vlasy.

 

Cena 290 CZK
Počet kusů  

Školní batoh s výbavou

Častý důvod, proč rodiče v bangladéšských slumech děti do školy neposílají, je fakt, že si nemohou dovolit koupit ani základní školní pomůcky. Místo školního batohu se běžně používají sáčky od cementu nebo od rýže. Váš dar zajistí jednomu dítěti základní školní výbavu, kterou nezbytně potřebuje každý bangladéšský školák: školní batoh, tabulku na psaní křídou, křídy, sadu sešitů, tužky, pastelky, pravítko, ořezávátko a gumu.

Cena 330 CZK
Počet kusů  

Měsíční školní docházka pro 1 školáka

V chudinských slumech v Bangladéši stále nechodí do školy více jak 2, 4 miliónů dětí. Nejčastější příčinou bývá chybějící předškolní příprava, dětská práce a nedostatek rodinných financí na školní pomůcky. Váš dar zajistí jednomu školákovi možnost chodit celý měsíc do vzdělávacího centra Čalantika, kde se naučí číst a psát v místní bengálštině a osvojí si základy matematiky, angličtiny a všeobecných znalostí, aby mohl za rok nastoupit do běžné státní školy. Částka pokrývá plat učitele, nájem, školní pomůcky a učebnice, jídlo i lékařskou péči na celý měsíc.

Cena 510 CZK
Počet kusů  

Roční kurz čtení, psaní a počítání pro 1 maminku

Téměř polovina dospělých lidí v Bangladéši neumí číst a psát. Ve slumech je to dokonce 7 lidí z 10. Otcové rodin z Čalantiky většinou celé dny pracují, takže kurz základů gramotnosti je velmi žádaný hlavně mezi místními ženami (maminkami, babičkami a tetami dětí), které se starají o domácnost. Když se naučí číst a psát, mají šanci sehnat lépe placenou práci, ale hlavně dokáží vlastním dětem pomáhat s přípravou na vyučování. Kromě čtení, psaní a počítání se ženy dozvídají více o tématech zdraví, hygieny, prevence nemocí a svých právech. Váš dar zajistí potřebné učebnice, vzdělávací pomůcky a plat učitele pro jednu maminku na rok.

Cena 790 CZK
Počet kusů  

Lékařská péče pro 1 rodinu na rok

Rodiny ze slumu Čalantika žijí v neutěšených hygienických podmínkách a pravidelnou lékařskou péči si, podobně jako mnoho dalších obyvatel z chudinských čtvrtí v Bangladéši, nemohou dovolit. Časté infekce a jiná onemocnění pak přímo ohrožují zdraví a život nejen nemocného, ale i celé jeho rodiny. Proto jsou preventivní prohlídky a ošetření v centru Čalantika tak důležité. Váš dar zajistí lékařskou péči pro jednoho školáka a celou jeho rodinu na rok.

Cena 1200 CZK
Počet kusů  

Kurz šití pro základní obživu pro 1 maminku

Kromě vzdělání pro děti nabízí centrum Čalantika také několik odborných kurzů pro ženy. Jejich cílem je nabídnout jim lepší pracovní kvalifikaci a nové možnosti obživy. Bangladéš je jedním z největších světových výrobců textilu a tak velmi žádaná a praktická dovednost v Čalantice je ruční a strojové šití.  Váš dar zaplatí náklady tříměsíčního krejčovského kurzu pro jednu maminku. Částka pokrývá potřebné šicí potřeby a materiály, plat školitele a 60 % ceny šicího stroje, na který si žena může po kurzu ušetřit a odkoupit si ho. Stabilizovaná finanční situace má zásadní dopad na celou rodinu a často rozhoduje o tom, zda děti budou moci chodit pravidelně do školy.

Cena 2050 CZK
Počet kusů  

Měsíční plat učitele v centru

Kvalita výuky je závislá na kvalitě učitele. Váš dar zaplatí měsíční plat jedné ze dvou kantorek, které v centru v dopoledních a odpoledních blocích učí celkem 80 dětí z nejpotřebnějších rodin. Pro naše učitelky pořádáme pravidelná školení, aby měly odpovídající podporu při učení a v přístupu k dětem.

Cena 4100 CZK
Počet kusů  

Měsíční nájem celého centra Čalantika

Vzdělávací centrum Čalantika se nachází v těsné blízkosti stejnojmenného chudinského slumu. Prostory pronajímáme od místního majitele, který myšlenku centra vítá a podporuje ji. Jedná se o důstojné prostory ve zděné budově se třemi učebnami, kuchyňským koutem, malou kanceláří a sociálním zařízením. Centrum poskytuje bezpečné a čisté zázemí pro děti, které jinak žijí v chatrčích z bambusu, plechu a igelitu. Váš dar zajistí měsíční nájem prostor pro dobré fungování centra.

Cena 8900 CZK
Počet kusů